فایل ورد تاثير شست و شو با آب و صابون بر عوارض حاد پوستي در طول درمان راديوتراپي در بيماران مبتلا به سرطان پستان

لینک دانلود

 فایل ورد تاثير شست و شو با آب و صابون بر عوارض حاد پوستي در طول درمان راديوتراپي در بيماران مبتلا به سرطان پستان دارای 8 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد تاثير شست و شو با آب و صابون بر عوارض حاد پوستي در طول درمان راديوتراپي در بيماران مبتلا به سرطان پستان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد تاثير شست و شو با آب و صابون بر عوارض حاد پوستي در طول درمان راديوتراپي در بيماران مبتلا به سرطان پستان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد تاثير شست و شو با آب و صابون بر عوارض حاد پوستي در طول درمان راديوتراپي در بيماران مبتلا به سرطان پستان :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله دانشگاه علوم پزشکي گيلان

تعداد صفحات :8

مقدمه: یكی از عواملی كه تصور می شود بر روی عوارض پوستی ناشی از رادیوتراپی موثر باشد، شست و شوی پوست است. هنوز در اكثر مراكز به بیماران توصیه می‌شود كه از شست و شوی پوست ناحیه رادیوتراپی شده خودداری كنند. همچنین در مورد اثر شست ‌و‌ شو بر روی پوست و تاثیر استفاده از صابون مطالعات كارآزمایی بالینی تصادفی كمی انجام شده است.هدف: هدف از این مطالعه بررسی میزان تاثیر شست و شو با آب و صابون بر عوارض حاد پوستی ناشی از رادیوتراپی در بیماران مبتلا به سرطان پستان بوده است.مواد و روش‌ها: مطالعه به صورت یك كارآزمایی بالینی شاهددار انجام گردید. 108 بیمار مبتلا به سرطان پستان كه تحت درمان رادیوتراپی با دستگاه كبالت بوده و بالای 40 گری اشعه دریافت می‌كردند، به صورت تصادفی به دو گروه شست و شو و عدم شست و شو تقسیم شدند. 54 بیمار در گروه شست و شو و 54 بیمار در گروه عدم شست و شو وجود داشتند. گروه عدم شست و شو اجازه شست و شوی محل رادیوتراپی را نداشته و گروه شست و شو مجاز بودند بدون محدودیت در دفعات شست و شو و با استفاده از صابون مخصوص شست و شوی كودكان، محل رادیوتراپی شده را شست و شو دهند. عوارض پوستی و علایم خارش، سوزش و درد هر هفته تا انتهای درمان و سپس یك ماه پس از درمان ثبت شد. گرید پوستی بر اساس معیارهایRTOG و علایم بیماران به صورت نبود، خفیف، متوسط و شدید با توجه به شكایت بیمار ارزیابی گردید.نتایج: در گروه عدم شست و شو حداكثر گرید پوستی در طول درمان به صورت ذیل بود: گرید 0=0%، گرید 1=33%، گرید 2=61%، گرید 3=5%، گرید 4=0% برای گروه شست و شو حداكثر گرید پوستی به صورت ذیل بود: گرید 0=7/3%، گرید 1=64%، گرید 2=24%، گرید 3=5%، گرید 4=8/1% پوسته ریزی مرطوب در38.8% گروه بدون شست و شو و 9/25% گروه شست و شو وجود داشت. گرید پوستی در گروه شست و شو به طور معنی‌دار كاهش پیدا كرد (p=0.001) میزان خارش، سوزش، درد پوست در گروه شست و شو كمتر از گروه عدم شست و شو بود كه از نظر آماری نیز معنی دار بود. P=0.008) برای خارش، 051/ P=0برای سوزش، 004/P=0 برای درد). عدم شست و شو، دوز، رادیوتراپی و وزن با افزایش عوارض پوستی به طور معنی دار همراه بودند.نتیجه گیری: باتوجه به نتایج آماری به دست آمده شست و شوی پوست با آب و صابون كودك نه تنها موجب افزایش عوارض پوستی نمی شود بلكه باعث كاهش عوارض و علایم بیماران می‌گردد و پیشنهاد می‌شود كه شست و شوی پوست در طول درمان رادیوتراپی ادامه یابد.
كلید واژه: بیماریهای پوست- عوارض، پرتودرمانی، سرطان پستان، صابونها، مواد ضد عفونت

توضیحات بیشتر