فایل ورد سو هاضمه، بيماري برگشت محتويات معده به مري و سندرم روده تحريك پذير در اهداكنندگان خون

لینک دانلود

 فایل ورد سو هاضمه، بيماري برگشت محتويات معده به مري و سندرم روده تحريك پذير در اهداكنندگان خون دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد سو هاضمه، بيماري برگشت محتويات معده به مري و سندرم روده تحريك پذير در اهداكنندگان خون  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد سو هاضمه، بيماري برگشت محتويات معده به مري و سندرم روده تحريك پذير در اهداكنندگان خون،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد سو هاضمه، بيماري برگشت محتويات معده به مري و سندرم روده تحريك پذير در اهداكنندگان خون :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : گوارش

تعداد صفحات :12

مقدمه: سو هاضمه، بیماری برگشت محتویات معده به مری (GERD) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) جزو شایعترین بیماریهای دستگاه گوارش می باشند. این بیماریها باعث کاهش کیفیت زندگی افراد می شوند و بار اقتصادی سنگینی بر دوش جامعه تحمیل می کنند. شیوع سو هاضمه، GERD و IBS در کشورهای غربی به ترتیب 30-18%، 30-25% و 15-10% و در کشورهای آسیایی به ترتیب 14-8%، 7-3% و 5-3% است. شیوع این بیماریها در کشور ما مشخص نیست. هدف این مطالعه تعیین شیوع نشانه های بیماریهای فوق در اهداکنندگان خون در تهران بود. مواد و روشها: 3517 نفر (3115 مرد،402 زن) از اهداکنندگان خون در سال 1380 به طور تصادفی انتخاب و وارد مطالعه شدند. ده پزشک عمومی آموزش دیده با شرکت کنندگان در مطالعه مصاحبه نمود و پرسشنامه ای را که بر اساس وجود نشانه های اصلی ریفلاکس (سوزش سردل و یا رگورژیتاسیون)، سو هاضمه و نیز وجود معیارهای I Rome جهت تشخیص IBS در طی یک سال گذشته تنظیم شده بود کامل کردند. نتایج: فراوانی نسبی سو هاضمه مشابه زخم 7.3% (259نفر) [7.3% مردان (227نفر)، 8% زنان (32نفر)، P=0.1] و سو هاضمه مشابه اختلال حرکتی 2.8% (98 نفر) [2.4% مردان (75نفر)، 5.8% زنان (23نفر)، P<0.001] بود. فراوانی نسبی GERD به صورت حداقل یک بار در هفته 11.3% و حداقل یک بار در ماه 8.8% بود و اختلافی بین گروههای جنسی وجود وجود نداشت. فراوانی نسبی IBS5.6% (198نفر) [4.9% مردان (152 نفر)،11.3% زنان (45 نفر)، P<0.001] بود.نتیجه گیری: هر سه بیماری فوق در اهداکنندگان خون شایع است. سو هاضمه در این جمعیت کمتر از کشورهای غربی و مشابه جوامع آسیایی می باشد، در حالی که شیوع IBS و ریفلاکس در آنان بیش از کشورهای آسیایی و مشابه کشورهای غربی است. انتظار می رود شیوع این بیماریها در جامعه بیشتر آماده در این مطالعه باشد، زیرا اهداکنندگان خون سالمتر از افراد جامعه هستند.
كلید واژه: سو هاضمه مشابه زخم (Ulcer-like dyspepsia) سو هاضمه مشابه اختلال حركتی (Dysmotility-like dyspepsia)، سندرم روده تحریك پذیر (IBS)، بیماری برگشت محتویات معده به مری (GERD)، معیار Rome I، سوزش سردل (Heartburn)، بازگشت اسید معده به حلق (Regurgitation)

توضیحات بیشتر