فایل ورد تعيين حجم تيروييد بوسيله اولتراسونوگرافي در كودكان و نوجوانان طبيعي 6 تا 15 ساله مدارس شهر تهران (78-1377)

لینک دانلود

 فایل ورد تعيين حجم تيروييد بوسيله اولتراسونوگرافي در كودكان و نوجوانان طبيعي 6 تا 15 ساله مدارس شهر تهران (78-1377) دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد تعيين حجم تيروييد بوسيله اولتراسونوگرافي در كودكان و نوجوانان طبيعي 6 تا 15 ساله مدارس شهر تهران (78-1377)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد تعيين حجم تيروييد بوسيله اولتراسونوگرافي در كودكان و نوجوانان طبيعي 6 تا 15 ساله مدارس شهر تهران (78-1377)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد تعيين حجم تيروييد بوسيله اولتراسونوگرافي در كودكان و نوجوانان طبيعي 6 تا 15 ساله مدارس شهر تهران (78-1377) :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله غدد درون ريز و متابوليسم ايران

تعداد صفحات :10

از زمانی كه سازمان جهانی بهداشت (WHO)، حجمهای تیرویید اندازه گیری شده دانش آموزان اروپایی توسط اولتراسونوگرافی را به عنوان مقادیر طبیعی مورد تصدیق قرار داده است، در چندین مطالعه انجام شده، محدودیت این پیشنهاد به عنوان مقادیر طبیعی (نرمال) بین المللی به اثبات رسیده است. هدف از مطالعه حاضر نیز اندازه گیری حجم تیرویید دانش آموزان تهرانی با دستگاه اولتراسونوگرافی و مقایسه نتایج آن با مقادیر پیشنهادی WHO است. تعداد 1186 دانش آموز 6 تا 15 ساله تهرانی، 10 سال پس از مصرف نمكهای یددار، به طور تصادفی انتخاب و از نظر قد، وزن، سطح بدن، تعیین درجه گواتر با لمس اندازه گیری حجم تیرویید با اولتراسونوگرافی و اندازه گیری ید دفعی ادرار مورد بررسی قرار گرفتند. صدك های 97 حجـم تیرویید برای "سن/جنس" و "سطح بدن/جنس" محاسبه گردید. شیوع گواتر با لمس 42% بوده كه 31% گواتر درجه یك و 11% گواتر درجه دو داشتند. میانگین ید دفعی ادرار 2/21 میكروگرم در دسی لیتر بود. میانگین حجم تیرویید برای سنین 12 تا 15 سال نزد پسران بیشتر از دختران بوده، اما حجم های صدك 97 برای تمام سنین در دو جنس یكسان بود. بر اساس مقادیر پیشنهادی WHO، دانش آموزان تهرانی بر اساس سطح بدن و سن، تیرویید بزرگی نداشتند و حتی در 11% از دانش آموزان مبتلا به گواتر درجه دو نیز حجم تیرویید كمتر از مقادیر پیشنهادی WHO به عنوان حداكثر مقدار نرمال بود. با استفاده از روش رگرسیون خطی (Linear Regression) صدكهای 97 حجم تیرویید دانش آموزان تهرانی كمتر از معیار پیشنهادی WHO به عنوان مقادیر نرمال بود. همچنین این پیشنهاد فاقد مقادیر نرمال برای 6% از دانش آموزان با سطح بدن كمتر از 0.8 متر مربع میباشد. نتایح حاصل از این مطالعه نشان میدهد كه مرجع (رفرانس) حجم تیرویید بر اساس وزن به تنهایی، معادل حجم آن بر اساس سطح بدن است. بعلاوه تا استاندارد شدن یك مرجع بین المللی برای حجم طبیعی تیرویید، استفاده از یك مرجع منطقه ای برای پایش كودكان مبتلا به تیرویید بزرگ توصیه میگردد.
كلید واژه: حجم تیرویید، سونوگرافی، گواتر

توضیحات بیشتر